Producent nawozów dolistnych
Producent nawozów dolistnych
Ostatnia aktualizacja:

Przewodnik po najlepszych praktykach siewu rzepaku

Terminy i głębokość siewu, czyli co wpływa na siew rzepaku ozimego

Kiedy siać rzepak ozimy? Termin, głębokość siewu i wskazówki

Optymalny termin siewu rzepaku, może być bardzo zróżnicowany. Wszystko zależy od regionu, warunków klimatycznych, jak również specyfiki danego miejsca. Terminy siewu rzepaku dla większej części regionów Polski przypadają na okres od 15 do 25 sierpnia, tylko na krańcach północno-wschodnich Polski termin siewu przypada na początek miesiąca (5-10 sierpnia). W praktyce zasiewy rzepaku trwają od pierwszej połowy sierpnia do początków września.

Dlaczego termin siewu rzepaku jest kluczowy?

Odpowiedni  siew rzepaku wpływa korzystnie na rozwój silnego systemu korzeniowego i rozety rzepaku. Zbyt wczesny siew rzepaku ozimego zwiększa ryzyko wymarznięcia, które będzie spowodowane możliwością dużego wzrostu roślin. Późny siew rzepaku w trakcie niesprzyjających warunków jesiennej aury może doprowadzić do słabego rozwoju roślin. Skutkiem tego może być mniejsza szansa na uzyskanie wysokiego plonu oraz słabsze przezimowanie. Przy opóźnionym siewie należy zwiększyć normę wysiewu nasion na ha. Termin siewu ma również wpływ na dobór odmiany. W przypadku odmian populacyjnych rzepaku ozimego, optymalny termin siewu zaczyna się średnio 5 dni wcześniej niż w przypadku odmian mieszańcowych.

Wegetacja jesienna rzepaku ozimego

Jeżeli chodzi o wegetację jesienną rzepaku ozimego, przyjmuje się, że rzepak potrzebuje około 10-12 tygodni wegetacji, tak więc termin siewu powinien pozwolić na zachowanie takiego okresu, jak również na wykształcenie przed zimą nisko osadzonej rozety, składającej się z 8-10 liści, oraz szyjki korzeniowej o średnicy co najmniej jednego centymetra. Należy pamiętać, że plon rzepaku ozimego kształtuje się już przy rozpoczęciu wegetacji jesiennej w fazie od 7 liści, przypadającej zwykle na drugą połowę października.

Jaka jest optymalna głębokość siewu ?

Istotnym czynnikiem przy siewie rzepaku jest głębokość wysiewu nasion. Rzepak jest rośliną o drobnych nasionach, dlatego jego siew musi być dość płytki. Przyjmuje się głębokość siewu rzepaku między 1,5cm a 3,5cm (zależnie od rodzaju gleby). Na glebach ciężkich, zwięzłych i wilgotnych zaleca się płytszy siew. Z kolei na glebach lekkich i przesuszonych należy wykonać głębszy siew.

Podsumowanie

Siew rzepaku ozimego okaże się sukcesem tylko w przypadku, gdy będziemy przestrzegać wyżej przedstawionych reguł. Precyzyjne ustalenie terminu siewu, dobór właściwej odmiany i głębokości, jak również stanowiska na którym będzie uprawiany rzepak ozimy – to kroki, które właściwie wykonane, powinny zaowocować sukcesem.

Zachęcamy również do przeczytana naszych artykułów o nawożeniu rzepaku ozimego oraz uprawie rzepaku.

Nie znalazłeś rozwiązania swojego problemu? Napisz do nas na sekretariat@dr-green.pl

Produkty używane w uprawie