Producent nawozów dolistnych
Producent nawozów dolistnych
Ostatnia aktualizacja:

Uprawa buraka cukrowego – praktyczne wskazówki

Uprawa buraka cukrowego – praktyczne wskazówki

Uprawa buraka cukrowego nie wszędzie daje zadowalające  plony, ponieważ wymaga on odpowiednich warunków glebowych, nawożenia mineralnego oraz dolistnego. Uprawa buraka cukrowego w Polsce jest prowadzona głównie dla celów przemysłu cukrowniczego, choć rośliny te spełniają również funkcję pożywienia dla zwierząt. Jakie są warunki siewu i uprawy buraka cukrowego? By się tego dowiedzieć, zapraszamy do lektury poniższego tekstu.

Uprawa buraków cukrowych – warunki siewu

Uprawa buraka cukrowego jest bardzo wymagająca. Roślina potrzebuje doskonale przygotowanej gleby, a także dobrego zaopatrzenia w wodę. Źle znosi niskie temperatury. Trzeba zadbać również o systematyczne nawożenie buraka, które będzie dostosowane do przebiegu wegetacji oraz o odpowiednią ochronę przed chwastami. Uprawa w dużym stopniu zależy od stanu gleby. Musi być ona bogata w mikro- i makroelementy, warstwę próchniczą oraz odpowiednie pH wynoszące około 6.0 (najlepsze warunki do wzrostu) i lekką strukturę, dzięki której powietrze wraz z wodą docierają do głębokich warstw. Optymalnymi warunkami do siewu będą dodatnia temperatura (5˚C) gleby na głębokości kilku centymetrów. Jeśli ziemia jest jeszcze cieplejsza, czas od siewu do kiełkowania znacznie się skraca.

Uprawa buraka cukrowego – przedplon, rodzaj i odczyn gleby do siewu

Uprawa buraka cukrowego w Polsce stosowana jest często jako przedplon dla zbóż, takich jak jęczmień i pszenica. Przed burakiem nie powinno się z kolei uprawiać rzepaku czy trawy. Warto stosować poplony, aby uniemożliwić rozwój chwastów.

Gleba do siewu powinna być delikatnie zruszona, aby nie powstały nierówności, które niekorzystnie wpłyną na jednakowy wzrost roślin. Nasiona buraka cukrowego muszą być rozmieszczone w glebie na tej samej głębokości (optymalnie 1,5- 2 cm), aby można było uzyskać wyrównane wschody. Rzędy powinny być oddalone od siebie w równych odstępach, dzięki czemu łatwiej się je będzie wykopywać.

Termin siewu buraka cukrowego

W przypadku uzyskania optymalnych warunków gleby (temperatura, wilgotność), jakich potrzebuje burak cukrowy, termin siewu powinien być ustalony na podstawie wymaganych 180 dni wegetacji. Najlepiej, gdy jest on przeprowadzony na przełomie kwietnia i maja, ponieważ kolejny miesiąc mógłby niekorzystnie wpłynąć na rozwój plonów. Jeśli tylko pogoda będzie sprzyjająca, siewu należy się podjąć wczesną wiosną.

Do czego wykorzystywany jest burak cukrowy?

Roślina ta jest przede wszystkim wykorzystywana do produkcji cukru na całym świecie. Cukier pozyskuje się z korzeni rośliny. Z tej części buraka powstaje także melasa (używana w procesie produkcji np. drożdży i alkoholu). Uprawa buraka cukrowego umożliwia uzyskanie cennego nawozu oraz wartościowych pasz, które tworzy się z liści i korzeni rośliny.

Jeżeli masz więcej pytań o uprawę buraka cukrowego, skontaktuj się z nami!

Nie znalazłeś rozwiązania swojego problemu? Napisz do nas na sekretariat@dr-green.pl

Produkty używane w uprawie